Beyrut Turistik yerler

Vizesiz Beyrut Turu

Reklamlar

Vizesiz Beyrut Turu

Vizesiz Beyrut Turu

 

Vizesiz Beyrut Turu

Son yıllarda T.C vatandaşlarına çok sayıda ülkede vizesiz turistlik seyahat imkanı doğdu. Zaten yıllardır tüm pasaport sahiplerine vize istemeyen gezilmesi gereken farklı farklı kıtalarda değişik ülkeler vardı. Fakat ülke sayısı artıkça turlar da yaygınlaşmaya başladı. Yine de tursuz olarak gitmek en uygunu olacaktır.

TC vatandaşlarına vize muafiyeti (Hangi ülkeler hangi pasaporta hangi uygulamaları yapıyor) : http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Özellikle İngilizce bildiğiniz takdirde birkaç ipucuyla sadece hafta sonu için dahi sırt çantanızı alarak tatile gidebilirsiniz. Her ihtimale karşı benim hiç başıma gelmese de kapıdan çevrilme ihtimaliniz var. Bilgiler sadece öneri amaçlıdır.

Beyrut Tatili
Beyrut Tatili

Vizesiz Gezilere Hazırlık konusunda bir kaç ipucu:

Öncelikle pasaportunuzun olması gerekir. Ülkeye giriş-çıkış yaparken pasaportunuzun en az 6 aylık geçerlilik süresi olmalı.

Pasaport çıkartmak için gerekli bilgiler: http://http://www.epasaport.gov.tr/

Not: Gezi yaptığım dönemde korsan cd satan bir dükkan gördüm. Nargile içen çocuklarla oturdum Polat Alemdar posteri dolu bu dükkanda sohbet ettik. Kurtlar vadisi sevgisi gençlerin içlerini sarmış. Özellikle Balkanlar başta olmak üzere yurtdışı gezilerimde yerli dizileri kanallarda veya resimlerini mağazalarda görmeye oldukça alıştım.

Hostel ararken dikkat edilmesi gerekenler: Şehir merkezine olan konumu Araç kiraladıysanız ücretsiz otopark Ücretsiz wi-fi Temizlik. Oda yapısı (ortak banyo) Mutfak Bunların hepsini yorumlardan anlayabilirsiniz. Google map vasıtasıyla da mesafe ölçebilirsiniz. Tatile gitmeden önce mutlaka harita ve rehber kitap edinmelisiniz. Özellikle dost yayının kitapları kolay anlaşılır, detaylı ve resimlidir. Berlitz yayınları ve Thomas Cook’ un rehberlerini de tavsiye ederim.,

Beyrut Gece Hayatı Vizesiz Beyrut Turu
Beyrut Gece Hayatı Vizesiz Beyrut Turu

Gitmeden önce mutlaka blog yazılarını kontrol edin. Kitaplarda yazmayan güncel ve pratik bilgilere ulaşırsınız. Beyrut’ a ek olarak Lübnan’ da görülmesi gereken çok yer var. Eğer geç saatte havalimanına varıyorsanız veya şehir merkezi havalimanından uzaksa araç kiralananabilir. Avis, Budget, National gibi rent a car firmalarına göz atabilirsiniz. İnternet üzerinden işlem yapılır. Özellikle Arap ülkelerinden yakıt çok ucuz. Günlük 30 euro ücrete ekonomik sınıf iyi bir araç alabilirsiniz. Ehliyetinizi ve bloke için limiti olan kredi kartınızı yanınıza almaya unutmayınız. Yollar karışık gelebilir. Navigasyon kiralamak da fayda var. Uçağa binmeden pasaport, bir miktar yerel para, otel ve uçak rezervasyonunu yanınıza almanız yeterli olacaktır.

Akdeniz’e kıyısı olan Lübnan’ın başkenti bu şehir Müslüman ve Hristiyan nüfusunun yarı yarıya olmasıyla dikkat çekiyor. Toplu taşıma gelişmiş değildir. Bu nedenle araba kiralamanızı tavsiye ederim. Çünkü Lübnan’a gelmişken Beyrut dışına çıkmak, Baalbek ve Harissa gibi yerlere de uğramak gerekir.

Beyrut Gezilecek Yerler:

Beyrut Ulusal Müzesi

Mohammed Al-Amin Mosque: Mavi kubbesiyle şehrin göbeğinde dikkati çeker. hatta beni etkileyen bir özeliği de fotoğraf kadrajıma Aziz George Katedrali ile  aynı anda girmesi olmuştur.

Beyrut Cami
Beyrut Cami

Güvercin Kayalıkları: Neden bu  kadar abartıldığını bilmiyorum. Deniz kenarına geldiğinizde güzel bir manzara sizi karşılar. Hepsi bu kadar. Sahilde huzur dolu yürüyüşler dilerim.

Hamra Caddesi: Mağazaların olduğu ana caddedir. Çok sayıda mekana ulaşmak mümkün.

Lübnan Yemekleri: Valla ben humusun hastasıyım. O pidesi ile humusu sıyırmak ve yanında salata yemekten büyük keyif oluyorum. Etleri de bizim kültürümüze benziyor. Zaten bu bölgeyi Türkiye’nin güneydoğusundan ayırmak kolay değil. Baharatları biraz daha farklı olmakla beraber tahin ve et yemeklerde başı çeker.

Mekan olarak Pepe’nin Byblos’da yer alan balıkçısını fotoğraf galerisinde göreceğiniz muhteşem manzarası, fiyatı ve lezzetiyle ısrarla tavsiye ediyorum. Umarım siz de bir bahar günü serin bir havada güneş batışını yemek yerken görecek kadar şanslı olursunuz.

Son olarak şunu önerebilirim ki eğer 3-4 kişiyseniz araba kiralamaktan çekinmeyin. Doğunun Parisi diye bilin Beyrut’tan muhteşem Jeitta mağarası, heykeliyle ünlü Harissa ve deniz kenarı balıkçılarıyla meşhur Byblos’a uğrayın. Hatta vaktiniz bolsa Baalbek antik kentini de ziyaret edin. Lübnan’ın şarapları da ünlüdür. Ksara bölgesi de yol üzerinde biraz değişiklik ile görmeye ve alışveriş yapmaya değer.

 

Lübnan Gezi Haritası:

Lübnan Gezi Haritası Vizesiz Beyrut Turu
Lübnan Gezi Haritası Vizesiz Beyrut Turu

Ksara, Byblos ve Harissa Foto Galeri

 

Bir cevap yazın