Wembley Stadı Londra 2009

Wembley Stadyumu

Reklamlar

Wembley Stadyumu

Wembley Stadyumu

Wembley Stadı Nerededir?
Wembley Stadı Nerededir?

 

Wembley Stadyumu

Dünya kupasında  neden biz yokuz veya kimler var da biz yokuz diye bir soru sorarsam eğer, ilk olarak aklıma Wembley’ de izlediğim İngiltere-Slovakya maçı. Umutlu Slovak arkadaşlarım ve 4-0 lık İngiltere galibiyeti (çok normal). İlk sorum Slovakya var biz niye yokuz oldu. Ama cevabım da kendimden geldi: Biz İngiltere’ye gol dahi atamadık.

28.03.2009 tarihinde Wembley Stadı’ nda oynanılan İngiltere-Slovakya maçı her bakımdan çok ilginçti. İlk olarak şunu söyleyeyim bu İngiltere’nin yeni formasıyla ilk defa taraftarıyla buluşmasıydı. İngiliz ve Slovaklar maçı karışık izledik. Farkına vardığım bir şey de stadın büyüklüğü içinde kendimi çok küçük hissetmem. Çok stadyum gördüm ama bu sahiden büyüktü. Anlamadığım ise 80 bin kişi aynı anda stattan çıktığında neden izdiham olmadığıydı.

İngiltere-Slovakya

Biz de mi gariplik var ki 20 bin kişilik statta izdiham oluyor. Ayrıca stat içinde üst kata çıkmak için yürüyen merdiven olması da çok garip geldi. Sanki AVM içindeydim. Gerçi o yıldan bu güne çok şey değişti. Olimpiyat Stadında da izdiham olmuyor. Ama otoparkta çok bekliyorsunuz. Ayrıca Ülker Arena içerisinde de yürüyen merdiven bulunuyor. Ama bir yandan aklıma yine Olimpiyat stadı geldi. Hani milyonar yatırıp sonra 365 günün 340 küsur günü boş kalan, diğer günlerde ise 83 kişinin izlediği (Teknik heyet ve yöneticiler dahil) İBB maçları. Wembley’ in de yıkılıp yeniden yapılması için çok para harcandı. Ama bir detay vardı. İngiltere milli takımı maçlarını burada ve her zaman dolu tribünler önünde oynuyordu. Ayrıca İngiltere de lig kupasının yarı finali ve finali burada yapılıyor. Boş günlerde ise konserlerle etkinlikler devam etmektedir.

Maça gelirsek, Holosko yedekti. Bu da belki onun BJK için 2. sınıf bir yabancı tercihi olduğunun kanıtıdır. Düşünün Şampiyonlar ligindeki rakibinin oyuncuları sahada ve 4-0 yenen takımda. Senin bel bağladığın yabancı oyuncun ise 4-0 mağlup takımın kulübesinde. Çok şaşırdığım bir şey de TRT de bir program da Holosko’nun İngiliz defansını tek başına yıprattığı söylemiydi. Asıl nokta şu ki ben bir turistim ve bir hafta sonumu maça harcıyorum. Öncelikle Rooney, Gerard, Ferdinand’ı görmeye, sonra da stadı görmeye yola çıkıyorum. Ama yalnız değildim . İçeride çok sayıda turist vardı. Sonuç; Bacasız sanayi futbol gerçeğidir.

Wembley Stadyumu Kapasite
Wembley Stadyumu Kapasite

Wembley Stadı Nerededir? / Wembley Stadı Ulaşım

Londra’ da yer alan Wembley’ e ulaşım son derece kolay. Metro ve otobüs ile gidebilirsiniz. Tren ile şehir dışında çıkarken stadyumun tepesinde yer alan oval yapı dikkati çeker.  İngiltere’ ye yolunuz düşerse mutlaka bir maça uğrayın.

İnternet sitesi çok açıktır. Bulunduğunuz yerin posta kodunu girin size toplu taşıma ve özel araçlar ile ulaşımı belirtiyor. Posta kodu istenmesi Türkiye’de yaşayanlar için saçma gelebilir ama İngiltere için gayet normal bir durum. Wembley Stadı Ulaşım İçin Tıklayınız

Metro ve tren en kolay ulaşımdır.

Wembley Metro Durakarı

Wembley Park Station/Durağı (Jubilee and Metropolitan Hattı)
Wembley Park Station/Durağı (Chiltern Trenyolu)
Wembley Central Statin/Durağı (Bakerloo, London Overground, London Midland ve Southern hattı)

 

 

Bir cevap yazın