Reklamlar

Windsor Kalesi

Windsor Kalesi

Windsor Kalesi
Windsor Kalesi

 

Windsor Kalesi :

Londra yakınlarındaki bu kasabanın  tek özelliği bence kraliçenin yazlık sarayının bulunmasıdır. 5 hektar alan üzerine kurulmuş 1000 yıllık sarayı sadece kraliçe burada olmadığında ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında  Buckhingam Palace’da kalan kraliçe yaz aylarında Windsor Sarayını tercih eder. Kraliçe hangi sarayda kalıyorsa önündeki bayrak göndere çekilmektedir. Edinburgh ‘daki Hollyrood Sarayını da eklersek Britanya Krallığının resmi üç ana yaşam yerlerinden biridir. Kraliçe II. Elisabeth bazı  hafta sonlarını da Windsor Sarayı’nda geçirir.

Windsor_Castle_at_Sunset_-_Nov_2006 (google)
Windsor_Castle_at_Sunset_-_Nov_2006 (google)

Windsor Sarayına Nasıl Gidilir?

Londra’ dan trenle ulaşabileceğiniz bu şehirde  kale karşısına dizilmiş barlar ve dükkanlar karşınıza çıkar. Kale dünyanın en eski ve en büyük kalesidir. Sadece kale demek yetersiz olur. Aslında bir köy denebilecek kadar kalabalıktır. Kale içerisinde görmeye değer  oyuncak bir bebek evi vardır.  Önünde ayrıca sıra oluşur. St.George salonun görkemi görülmeye değerdir. Çok sayıda yemeğe ev sahipliği yapmıştır. Quen adlı filmin bazı sahneleri kalede çekilmiştir. Kale yaklaşık 5 hektarlık alana yayılır.  Giriş ücreti 17 pound. 1992 de büyük bir yangın çıkmıştır. Günümüzde Londra’ dan sonra turistlerin gözdesidir.

Windsor_Castle_from_the_air (google)
Windsor_Castle_from_the_air (google)

Bu bölgeye yönelecekseniz öğlen yemeğinizi burada yiyerek küçük bir  gezi hazırlayabilirsiniz.  Kale dışında zaman geçirecek  fazla bir şey  yok. Kale dışında aklımda kalan tek yer kalenin karşısındaki şömineli  pub. Burada şömine karşısındaki koltukta Sunday roast gayet iyi gider.

Windsor Castle Bilet

Biletler için kalenin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yüksekten fotoğraf çekme imkanım olmadığı için Google üzerinden bazı hava fotoğraflarını yazıya ekledim. Kuş bakışı olarak göz attığımızda alanın büyüklüğü ve yapının görkemi daha iyi anlaşılmaktadır. Alanın büyüklüğü nedeniyle uzun zaman ayırmakta fayda var. Açıkçası tren ile geldiğim için istasyona yakın kapıdan giriş yapmak durumunda kaldım. Ama diğer ormanlık alandan da manzaranın güzel olduğunu fotoğraflardan görüyorum. Nasıl Kız Kulesinden kıyıya bakmak ile kıyıdan Kız Kulesi’ne bakmayı kıyasladığımızda kıyıdan bakmak ağır basarsa bu kale için de durum benzerdir. Şöyle uzaktan uzaktan doya doya kaleye baksam…

 

Windsor Kalesi
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın