Zaman Orta Çağ’da Durmuş “Cesky Krumlov”

Yazımızda Cesky Krumlov Gezilecek Yerler, Cesky Krumlov Turları, Tarihi hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz:

Cesky Krumlov Nerededir
Cesky Krumlov Nerededir

Cesky Krumlov Nerededir

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almış küçük Çek kasabasında hayat sanki Orta Çağ’da durmuş. Eski adıyla Çekoslavakya, günümüzde Çek Cumhuriyeti yeni adıyla ise Çekya’nın güneyinde yer alan kasaba başkent Prag ve Brno’ya nazaran Avusturya topraklarına daha yakındır. Orta Avrupa turları ekstra ücret karşılığında buraya uğrar. İlk gördüğümde “burası neresi” diye düşünürken biraz araştırdıktan sonra fikrim değişti. Ülkenin para birimi kron olmasına rağmen haritadan da anlaşılacağı gibi konumu ve turistlik bir yer olması sebebiyle de Euro kullanımı yaygındır.

Cesky Krumlov Gezilecek Yerler / Cesky Krumlov Görülecek Yerler / Çek Orta Çağ Köyleri

Cesky Krumlov için yazacak çok bir şey yok. Daha çok fotoğraflara bakmalısınız. Sokaklarında yürümeden hissetmek kolay değil. Kale ve yanından akan Vltava Nehri ile ara sokaklarında kaybolmak için paha biçilmez bir yerdir. Nehrin kenarında sıcak bir tas çorba veya yaz aylarındaysanız soğuk bir şeyler yudumlayarak kafa dinlemek için idealidir. Kışın gittiğimiz için tercihimiz sarımsak ve lahana-patates çorbası oldu. Yapımı çok basit gözüküyor. Bu nedenle bir yuvalama veya süzme mercimek ile kıyaslamayın:) Ama lezzetli harika ve fiyatları da Avrupa’ya göre uygun. Eğer iri kıyımlı sebze parçalarından oluşan çorba seviyorsanız mutlaka deneyin!

Orta Çağ Kentinin Tarihi

Kale ve etrafı boyunca genişleyen kasaba Vítkovci ailesi öncülüğünde 1253 yılında kurulmuştur. 1992 yılında Unesco Kültür Mirası listesine dahil edilmesiyle iyi korunmuş, adeta zaman orta çağda durmuştur. Kale ve çevresi Gotik, Rönesans ve Barok mimarisi karışımıdır. Bu terimleri hep görüyoruz, duyuyoruz ama ayırt etmek için bir kaç ip ucuna ihtiyaç var;

Gotik: 12.yy ve 16.yy arasında Avrupa’da yaygın olan mimarinin temel özelliği sivri kemerleridir. Paris’te Notre Dame Katedrali ve Milano Katedrali en önemli örneklerindedir.

Barok Mimarisi: 16.yy ve 18.yy’da görülen bu üslup işlemlemeleri, abartılı hacim, dekorları ve görkemli bahçeleri ile dikkat çeker. Işık iyi ve renkler zengin kullanılmıştır. San Pietro Kilisesi, Schönbrunn Sarayı Viyana, Belvedere Sarayı Viyana, Santa Maria Kilisesi Venedik ve Versailles Sarayı Fransa süslemeleri ve bahçesi ile dikkat çeker.

Rönesans Mimarisi: 15.yy’da doğuğu 16.yy’da Avrupa’da yaygınlaşan akım yeniden doğuş anlamına gelmektedir. Mimaride daire ve kare gibi simetrik şekiller ön plana çıkmıştır. Floransa Katedrali en güzel örneklerinden biridir.

300’ü aşkın tarihi binanın bulunduğu kasabada kaleye giriş ücretsizdir. 40 civarı binası, bahçesi ve ayısı ile meşhurdur. Önde gelen ailelenin simgesi olan ayı kimileri için hoş, hayvan severler için tam bir hayal kırıklığıdır. Hikayesi Rosenberg ailesi başlar. Ailenin kökeni Italian Orsini’lerden gelmektedir . “Orsa” İtalyanca’da ayı manasına gelmektedir. Türkçe’de biraz kaba bir anlamı olsa da aslında dünya genelinde gücü simgelemektedir. Kalede ilk ayı besleme süreci ile 16.yy’da başlamıştır. Şu anda da bu gelenek 2 ayı ile devam ettirilmektedir. Ayrıca kasabada The Regional Museum ve The Museum of Architecture and Craf gibi müzelerde var. Ama şehir içinde dolaşmaktan müzeye vakit kalmayabilir.

Cesky Krumlov Kale
Cesky Krumlov Kale

Cesky Krumlov Ulaşım:

Tren:
Prag- České Budějovice treni ile Prag’dan buraya ulaşım ortalama 4-5 saattir. České Budějovice ile arasıysa 45 dakika civarıdır.

Otobüs:
Otobüsler Prag ve České Budějovice’den günde bir çok defa kalkmaktadır.

Çekya Vizesi:

Ülkeye giriş Schengen vizesiyle yapılır. Eğer Orta Avrupa turu yapıyorsanız en Schengen kuralı gereği en çok kalacağınız ülkeden vize almalısınız. Eğer gün sayısı aynıysa ilk giriş yaptığınız ülke önemlidir.

Çek Para Birimi:

Çek veya yeni adıyla Çekya Avrupa Birliği üyesi ve Schengen bölgesinde olmasına rağmen para birimi Avro değil Çek Korunası’dır.

Orta Çağ ve sakinliği seven ziyaretçiler için dahi küçük olması nedeniyle direk gitmesini öneremeyeceğim kasabaya yolunuz düşerse veya yakınlardan geçerseniz mutlaka uğrayın. Belki 1 gün kalmak için fazla küçük. Ama bir gün geçirmek için kusursuz derecede güzelliğe sahiptir.

Cesky Krumlov Foto Galeri, tüm fotoğraflar için tıklayınız!

Zaman Orta Çağ’da Durmuş “Cesky Krumlov”
Etiketlendi:     

emir ergin

Tatil, tatil ve tatil. Yaşasın Tatiliyet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir