Kaputaj Plajı

Mini Likya Turunda Görülmesi Gereken 20 Yer

Reklamlar

Mini Likya Turu

Kaputaj Plajı
Kaputaj Plajı

Mini Likya Turu

Yaz aylarında yaptığım Mini Likya turu sadece resimlerde gördüğüm,  üzerinde oynandığını düşündüğüm ve bu tip yerlerin sadece Maldivler’de olduğunu zannettiğim  bölgelerin  Türkiye’de de olduğunu ispatladı. Türkiye’ nin ne kadar da güzel  olduğunu gösterdi. Fethiye Çalışlar’ da konakladım. Mavi turlara katıldım, tek kelimeyle harikaydı.

Tur boyunca Çalışlar’ da kaldım. Çalışlar mevkinde uygun fiyatlı oteller yer alıyor.  Fethiye’ ye mesafe olmasına rağmen  Çalışların kendi sahili de çok güzel. Fakat turla gittiyseniz tek tur otobüsü olduğu için tüm otellere uğramak durumunda. Kafeler ve restoranlar çok çeşitli ve çok kalabalık. Sahilde caretta carettaların yumurtalarını koyduğu yerler  ağ içine alınmış. Günün tüm yorgunluğundan sonra sahilde yapılan bir yürüyüş çok iyi geliyor.

 

Mini Likya Turu:

1.Gün Özet

Turumuzun ilk gününde Dalyan – Kaunos- İztuzu Plajı-Göcek – Katrancı Koyu-Fethiye’yi ziyaret ettik. Fethiye- Dalyan’da kanaldan tekne ile yola devam ettik.  Sazlıkların arasından geçtikten sonra  Kaya mezarları bizleri yüksek kayalıkların üstünden karşıladı. Mezarlar mimari bir harika. İztuzu plajına giderken caretta carettalarla karşılaştık. Balıkçılar burada düşü ücret karşılığında  mavi yengeç satıyorlar. Lüks restaurantlarda çok daha pahalıya yenilen bu ürün burada çok ucuz, denenebilir. Buradan İztuzu plajına varıyoruz. Hemen derinleşen deniz rengiyle insanı büyülüyor. Özellikle gökyüzünden çekilen İztuzu fotoğraflarına bakarsanız ne kadar harika bir yerde olduğunuzu daha iyi anlarsınız.

Likya Yolu
Likya Yolu

2.Gün Özet

İkinci günde en güzel yamaç paraşütü parkurlarından birine sahip Fethiye Babadağ’ ın eteklerindeki Ölüdeniz’ e vardık. Ülkemizin ve dünyanın en güzel sahillerinden biridir. Sabah erken saatlerde gitmekte fayda var. Çünkü gün içerisinde kalabalıktan dolayı su bulanıklaşıyor. Sabah denize vardığımda bir kez daha büyülendim. Mükemmel bir koy. Ölüdeniz’ den yola çıktıktan sonra 12 adalar mavi yolculuk turumuz için Fethiye merkeze vardık. Teknemizle, Fethiye körfezinin birbirinden güzel adalarını gezip, kısa kısa molalarla her koyda yüzme imkanımız oldu.  Bu adalardan bazıları; Sedir Adası (Kleopatra Plajı) , Yassıca Adası , Göbün Koyu , Tersane Adası , Kızıl Ada , Şovalye Adası , Zeytinli Ada , Cennet Koyu ‘ dur.  Eğer şanlıysanız koyda az tekne varken varabilirsiniz. Çünkü sessizlik halinde doğaya aşık olursunuz.

3.Gün Özet

Üçüncü günümüze Saklıkent’ i görerek başlıyoruz. Turla geldiyseniz parkurun hepsini bitirmek mümkün değil. Buz gibi suda vadilerin arasından  kısa bir tur atıyoruz. Mutlaka deniz ayakkabısı ile yola devam edin.  Toplam mesafe 15 km’ dir. Ayakkabısız veya terlikle yürümek mümkün değil. Su çok hızlı akıyor. Bazı yerlerden iplere tutunarak geçmeniz gerekir.
Yolumuzun üzerinde Kaputaş Plajı’ na ulaşıyoruz. Fotoğraflardan da göreceğiniz gibi tamamen kartpostallık bir yer. Yamacın altında kısa bir kum ve hemen derinleşen deniz. Deniz 2-3 renk olarak gözüküyor. Tüm tur içerisinde Ölüdeniz’ le beraber beni en çok etkileyen yer oldu. Tek kötü yanı çok sayıda merdiveni olması. Aslında bu diklik bu plajın temiz kalmasına sebep olmuş gibi gözüküyor.

Üçüncü gün  Üçağız’ dan tekne ile  yola çıktık. Bir özel yer daha olan Batık Şehir ‘i gördük. Mimari öğeleri hala ayırt edilebilen bu yerleşim şu anda sular altında. Arkeolojik alan olması sebebiyle denize girmek yasak. Tekneyle geçerken önce kıyıdaki kırık dökük yapılar sizi karşılar. Suya doğru bakarsınız bu yapıların suyun altında da devam ettiği görülür. Sonrasında yolu olmayan bir köy olan Kale Köy önünden geçtik. Eski mezarlar hala görülür. Burada Koç ailesi ve Demirören ailesine ait evler var. Sonrasında Tersane Koyu, Esmeralda Koyu, Hamidiye Koyu ‘na uğradık.

Likya Kaya Mezarları
Likya Kaya Mezarları

4.Gün Özet

Son günümüzde  Akyaka beldesinden Gökova tekne turuna katıldık. Türkiye’ nin en ünlü  plajı olan Kleopatra ‘ ya uğradık. Sedir adasındaki bu plajın kumlarına yaklaşmak şu anda yasak. Mısır’ dan gelen özel kumlar çitlerle çevrilmiş. Sedir adasında bir açık hava müzesi var.  Kentte deniz manzaralı antik tiyatro yer alır.   Yeşil Deniz , Zeytinli Koy, İncekum , Lacivert Koy yüzme molası verdiğimiz diğer koylar. Koyların hepsi birbirinden güzel. Yiyecek, içecek fiyatları biraz yüksek. Ama en azından müze kart  ile ekstra ücret ödemeden  tarihi yerleri geziyoruz.  Bir de Avrupa’ dan gelen göçmen kuşların dinlenme yeri olan Azmak Çayı’ na uğradık.  Sazların içerinde  berrak suda uzun motorla yol aldık.

Bonus:

Programımıza ek olarak Xhantos Antk Kenti’ nide ziyaret etme fırsatı bulduk. Mimari öğelerini iyi korumuş antik kent Doğu Likya’ nın önemli kentlerindendir. Pers istilasına uğramış kentin en önemli özelliği özgürlüklerine bağlı olmalarıdır. Pers İstilası sırasında  kenti kaybedeceklerini anlayan savaşçılar  tüm kadın ve çocuklarını öldürmüşler, sonrada  da kenti ateşe vererek kendileri de intihar etmişlerdir. Bu azimle vatanını savunan topluluğa tarihte sık rastlanmaz. Şehre ait kalıntıların bir kısmı British Museum’ da sergilenmektedir.

Likya turu dönüşünde yemek için Şirince kasabasına uğradık. Şaraplarıyla ünlü köy taş döşeli dar yollarıyla fotoğrafçıların gözdesidir. Burada şarap tatma imkanımız oldu. Alkolle aram çok iyi olmamasına rağmen meyveli şaraplara bayıldım. Fiyatları 15-20 tl olan bu şaraplar tatlının yanında tüketilir. İçerken alkol tadı o kadar azdır ki özellikle karadut ve çilek gibi meyvelerde aroma her şeyden ağır basar.  Yerin bir özelliği de kehanetlere ve fantastik güçlere ev sahipliği yapmasıdır. Gerçeküstü şeylere inanmayan biri olarak ilgimi  çekmedi. Fakat  Hz İsa’ nın 22 Aralık 2012′de İzmir, Selçuk’un en güzel köylerinden biri olan Şirince’ ye geleceğine inananlar otelleri doldurdu. Burada yemek ve fotoğraf arasından sonra İstanbul’ a devam ettik.

Yurt dışı meraklısı biri olarak bu turdan sonra Fethiye ve Akdeniz’ i bugüne kadar geri plana attığım için çok pişman oldum. Dergi kapaklarında gördüğümüz resimlerin gerçekte de var olduğuna şahit oldum. Tekneler ve kalabalık bölgeyi daha fazla kirletmeden mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında olmalı. Turda her yere kısa süreli uğrayabildik. Keşfettiğim yerlerde ayrıca uzun süreli tatil yapmak isterim. Ölüdeniz ve Kaputaş Plajı tekrar tekrar gidilecek güzellikte. Deniz, tarih, güzel hava…

 1. Çalışlar
 2. Ölüdeniz
 3. Dalyan
 4. Kaunos
 5. İztuzu Plajı
 6. Göcek
 7. Katrancı Koyu
 8. Sedir Adası (Kleopatra Plajı)
 9. Yassıca Adası
 10. Göbün Koyu
 11. Tersane Adası
 12. Kızıl Ada
 13. Şovalye Adası
 14. Zeytinli Ada
 15. Cennet Koyu
 16. Saklıkent
 17. Kaputaş Plajı
 18. Gökova
 19. Xhantos Antk Kenti
 20. Bonus olarak: Şirince (Araç ile gidiyorsanız yol üzerinde uğrayabilirsiniz)

Mini Likya Foto Galeri

Bir cevap yazın