Santorini Manzara

Santorini Rehberi

Reklamlar

Santorini Rehberi

Santorini Rehberi

Santorini
Santorini

Santorini Rehberi

Santorini ve Mikonos Yunan adaları içinde en güzel mimariye sahip adalarıdır. Aynı zamanda en pahalı olanıdır. Havalimanı veya limanı kullanarak adaya varabilirsiniz. Eğer liman tarafından adaya geldiyseniz geminiz uzakta demir atacaktır. Ulaşım tender botlarla sağlanıyor.  Adada büyük gemilerin yanaşabileceği bir liman bulunmuyor. Bu da Cruise turları için bir problem. İstediğiniz zaman gemiye girip-çıkamıyorsunuz. Tender botlarınızın kalkış saatlerine dikkat etmelisiniz.

Santorini’de yapılar yaklaşık 300 metre yüksektedir. Karaya vardığınıza karşınızda dik bir yamaç göreceksiniz. Dört alternatif sizi bekliyor. Taksi, teleferik, tavanvay ve eşek. Eğer özel bir tur satın almadıysanız yamaç çok dik ve dolambaçlı olduğu için merkeze yürüyerek vardığınızda soluklanmanız gerekecek. Bu sebeple 5 avro karşılığında eşeklerle çıkabilirsiniz. Dönüşteyse 4 avro teleferikle inerseniz manzara keyfini de yaşarsınız.

Santorini Fira

Limanın olduğu bölge Fira’ dır. Alışveriş ve fotoğraf için ideal bir yer. Muhteşem manzaralar sizleri bekliyor. Beyaz binalar ve mavi kubbeleri denizle birleştirerek soğuk kahve içmek sizi gençleştirecektir. Otobüs durağı yürüme mesafesindedir. 20 avro atv kiralayabilir veya smart marka cabrio arabalardan kiralayabilirsiniz. Şuraya gitmelisiniz demek güç. Fira’da yürüyerek alışveriş yapmak ve bir şeyler atıştırarak zaman geçirebilirsiniz. Her noktanın manzarası ayrı güzelliğe sahip.

Fira birkaç saat içinde gezilecek kadar küçük. Bu sebeple otobüs durağından 1.60-1.80 avro arası değişen ücretlerle diğer bölgelere gidebilirsiniz. Güneşin batışıyla ünlü Oia bunlardan biridir. Otobüste tanıştığım Çin’ li turist buranın gün içinde ilgi çekici olmadığını sadece gün batımı için güzel olduğunu anlattı. Pirgos adında kıyısı olmayan bir köy var. Burayı da mimarisi için tercih edenler var. Yüzmek için volkanik kumlarla kaplı Perissa öneriliyor. Bense hem bir yerler görmek hem de yüzmek istedim.  Böylece güneybatıdaki Akrotiri seçmek kaçınılmaz oldu. Malum eğer geziniz 1-2 gün ise adanın tamamını gezmeye zaman yetmeyecektir. Arkeoloji ilgili alanınız değilse Akrotiri’yi tercih etmeyin. Bir şekilde saat olarak Oia’ya da gün batımını yaşamaya çalışın. Tekrardan gidecek olsam elimde fotoğraf makinem ile Oia’ya da akşam yemeğini seçerdim.

Akrotiri Red Beach

Akrotiri Red Beach ve kazı alanıyla ünlüdür. İlk olarak kazı alanında inmenizi öneririm. Girit’ te Minos uygarlığının sonunu getiren Santorini yanardağ patlamasının Akrotiri’ye ödülü Pompei gibi külle kaplı olması sebebiyle iyi korunmuş buluntu topluluğu bırakmasıdır. Pompei’ den farklı yanı insan kalıntısının olmaması. Patlamadan önce bölge terk edilmiş. Şu anda üstü tamamen kapalı kazı alanına giriş 5 Avro. Müzeden kıyıya doğru indiğinizde kırmızı kayalıkların arasına sıkışmış taşlık plaj karşınıza çıkacak. Sahil ücretsiz. Üstsüzler karşınıza çıkabilir. Sahil tam bir doğa harikası. İşte burada denize girmek büyük keyif…

Santorini iki günlük tatiliniz için çok ideal bir seçim. Eğer günübirlik geldiyseniz benim gibi bazı kasabalardan fedakarlık etmeniz gerekecek.  Oia’da gün batımını izleyememek de beni ayrıca üzdü. Herşeye rağmen yamacın tepesinde güzel bir kafede soğuk bir şeyler yudumlamak bana unutulmayacak bir gün yaşattı. Tomb Raider filmini izlediğimde Santorini Ada’ sına hayran kalmıştım. Sonrasında görmek nasip oldu.  Adanın biraz da romantik bir yanı olduğunu unutmayalım. Sevdiğinizle beraber zaman geçirmek efsane tatilinize kavuşturacaktır.

Tom Raider Santorini: http://http://www.youtube.com/watch?v=oBeXXNa5sWA

Bir cevap yazın