Dubrovnik Tarihi

Dubrovnik Tatili

Reklamlar

Dubrovnik Tatili

Dubrovnik Tatili

Dubrovnik Hırvatistan
Dubrovnik Hırvatistan

Dubrovnik Tatili

Vize almadan seyahat etmek isteyen T.C vatandaşlarının gözdesi Dubrovnik diye başlamak isterdim yazıma… Ama şu anda Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan’ı ziyaret etmek için vize gereklidir. Çalışan turistler için yıllık izin kullanmadan gidilebilecek 2-3 için çok uygun bir destinasyon. Daha uzun kalmak isteyenler Hırvatistan’ ın diğer bölgelerine de buradan kolayca ulaşabilir. Split veya Zagreb’ e otobüsle ulaşmak mümkün.

Güncelleme:  Maalesef Dubrovnik için artık vizeye ihtiyacınız var. Hırvatistan vizesi almanız gerekiyor. 2016

Hırvatistan Para Birimi

Dubrovnik aslında küçük bir bölge ama 24 saat canlı olması sebebiyle sıkılmadan zaman harcanabilecek bir yer. Zamanın neredeyse hepsini iç kale denilen bölgede geçiriyorsunuz. Çok şık balık restoranları, kafeleri ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Para bozdurmak isterseniz yine kale içinde exchange ofisleri yer mevcut. Türkiye’ den çıkmadan Tl&Euro değişimi yaparsınız ülkede Euro&Kuna değişimini sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 7,5 kuna 1 euro’ ya eş değer. Ülkeyi terk etmeden Kunalar’ ınızı tekrardan Euro’ ya çevirmeyi unutmayın.

Dubrovnik Lopud
Dubrovnik Lopud

Dubrovnik Alışveriş:

Tisak ismindeki kulübeleri , Konzum adlı marketleri ve Kras 1911 marka çikolataları Dubrovnik’ de sık göreceksiniz. Tisaklar’ dan otobüs bileti alabilir , Konzum’ dan günlük alışverişlerini yapabilirsiniz. Mutlaka ek turlara katılmanızı öneririm. Çünkü şehir içinde denize girilecek alan bulunmuyor.

 

 

 

Dubrovnik Adalar Turu:

Özellikle 30-35 Euro ücretle limandan rezervasyon yaparak sabah kalkışlı Elefiti Island turlarını tavsiye ederim. Lopud, Kolocep ve Sipan adalarından oluşan tekne turlarında öğle yemeklerinde balık ikramları bulunuyor. Balık tek kelimeyle harika! Yüzmek isteyenler özellikle Lopud Sun Beach’ e uğramalı. Adanın arka kısmında kalıyor ve ulaşım birkaç avro karşılığında sadece golf arabaları ile sağlanıyor.

Dubrovnik Turu
Dubrovnik Turu

 

Şehir içinde dolaşırken kendinizi Roma’ da hissedeceksiniz. Dar sokakları, taş döşemeli yolları ve kalesi ile mimari muhteşem. Tarifi zor ama çok romantik bir şehir denebilir. Balkanlardaki iç çatışmayı görmek isteyenler ölenlerin anısına açılmış olan müzeyi ziyaret eder. Savaş 1991-1995 arasında Sırp yönetimindeki Yugoslav ordusu ile bağımsızlık isteyen yerel Sırp ordusu arasında geçmiştir. Yatlarla dolu Dubrovnik kıyılarında balık yemek, kale içerisinde yürüyüş yaparak fotoğraf çekmek çok keyifli.

 

 

Bir cevap yazın