Fethiye Üzümlü Köyü

Fethiye Üzümlü Köyü

Reklamlar

Fethiye Üzümlü Köyü

Fethiye Üzümlü Köyü

Fethiye Üzümlü
Fethiye Üzümlü

Köy Yaşamına Özenmek:

İki  tarafta birbirine  özenir, birbirinin yerine koymak ister kendini… Şehirden köye geçtiğinde, vay be işte hayat bu! Trafik yok, gürültü yok, temiz hava var, huzur var. Geçerim sobanın başına, alırım sıcak kahvemi, kitabımı okurum. Kedi, köpek ve diğer hayvanlar akraba ,dost özlemini giderir. Bir anlamda şehir yaşamını köye uyarlamak isteriz. Diğer tarafta ise televizyon başında büyük  şehirlerden görüntüler izleyip özenme vardır. Süper star hayatlarına hayran kalma, barlar, arabalar, kıyafetler vs..

Fethiye Üzümlü Köyü

Doğma büyüme İstanbullu  biri olarak İngiltere ( Londra çevresi ve Norfolk- Suffolk ), Niğde ve Aksaray’ın köylerinde uzun süre yaşadım. Son olarak bir dostu ziyaret için  Fethiye Üzümlü köyüne uğradım. Televizyondan  uzak kalmaya çalıştık, sohbete  ağırlık verdik. Doğa ile iç içe,  Zeus ve Hera ( köpek ), Rüzgar ( kedi ) ve bıldırcınlarla beraber iki gün geçirdik. Son günün akşamı da bıldırcınlardan mangal yapmamız hepimizi biraz üzdü diyebilirim.

Şehir hayatı beni her zorladığında, trafikte kilitlendiğimde, geçim sıkıntısı yaşadığımda aklıma gelen soru, bugünlerde durduk yere gelmeye başladı. Şehirde yaşamak zorunda mıyım? İngiltere’de insanların tercihen köyde yaşayabildiğini öğrendim. Köyde doğup büyüdüğün, dışarı çıkamadığın için değil mutlu olduğun için ‘köy’ diyenlerle  tanıştım. Maalesef Türkiye’de cahil kesimin yaşadığı , yokluğun ve hatta terörün olduğu yer olarak bilinir köylerimiz. Sadece taze yumurtasından, organik sebzelerinden, balından sütünden yararlandığın ama “Yaşamak mı, asla!” dediğin alandır.

Fethiye Köyleri

İngiltere’de badmington kulübü, özel geceleri, dağ yürüyüşleri, havuzu, at biniciliğinin olduğu köylere şahit oldum. Bizler ise köylere yönelmek yerine bu yaşamı İstanbul’a getirmeye çalışıyoruz. Acarkent, Zekeriyaköy, Kurtköy hep bu yolda. Bunun cevabını da kendi kendime bulabiliyorum. Üzümlü’ de daimi dostların buluştuğu rakı sofrasında  bilgisayardan hep İstanbul’a gittik o iki gece boyunca. İstanbul şarkıları (Türk sanat müziğinden  rap müziğe), İstanbul’ da yaşadıklarımız,  ekranda  İstanbul Hatırası ( Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul) çıkamadık hala İstanbul’ dan. Bu galiba İstanbul’ luların kaderi…

Fethiye Üzümlü Köyü Gezilecek Yerler

Fethiye’ deki Üzümlü köyü ise bilinenin aksine bir farklı bir köy. Havalimanı ve tatil beldelerine yakınlığı sebebiyle yabancıların yerleştiği bir köydür. İngilizce günlük gazetenin satıldığı köy bakkalı bulunur.  Bilindiği gibi Fethiye’ de de çok sayıda yabancı yaşar. Küçük bir köy. Ama dağların kenarında olduğu için temiz havası ve sessizliğiyle ilgiyi çekmiştir.  Fakat yabancıların burayı neden tercih ettiğini bilmiyorum. Köyde tarihi bir yer veya gezilecek bir yer bulunmuyor. Osmanlı’dan kalan taş binalar hala köy sakinleri tarafından kullanıyor. Yabancıların da talebiyle Üzümlü Köy’ünde önemli bir emlak piyasası var. Cuma günü açık pazarı bulunan yerde gezmek değil yaşamak lazım.

Not: Pamuk,yün ve iplik kullanılarak yapılan Dastar dokumalarının ünlü olduğunu okudum. Ama ben rastlamadım:(

 

Bir cevap yazın